• Hedefimiz Her Yıl 3 GW GÜNEŞ
VIA Twins Plaza Söğütözü Mahallesi 2177. Sokak No:10 B Blok Daire:114 Çankaya/ANKARA

YÖNETİM KURULU


Yusuf Bahadır Turhan

Yusuf Bahadır Turhan

BAŞKAN

Yusuf Bahadır Turhan 1982 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdiği 2000 senesindeki ÖSS sınavında da Türkiye birincisi olmuştur. Lisans eğitimini, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Bölümü’nde tamamlayan Turhan, 2004 senesinde üniversiteden, bölüm ikincisi ve üniversite üçüncüsü olarak mezun olmuştur. Daha sonra yüksek lisans eğitimine Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, tam bölüm bursu ile devam etmiştir. Buradaki eğitimi esnasında, Ginzton Laboratuvarı’nda Araştırma Görevlisi olarak, çalışmalarında yarı iletken elektroniği ve RF devre tasarımı üzerine odaklanmıştır. 2006 senesinde master derecesini burada aldıktan sonra yurda dönerek, 4 yıldan uzun bir süre ASELSAN’da tasarım mühendisi olarak çalışmıştır. Kıdemli tasarım mühendisi iken, 2010 senesinde ASELSAN’dan ayrılarak kendi firması YBT Enerji’yi kurmuştur. İnsanoğlunun gezegenimizdeki geleceğinin, temelde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına bağlı olduğuna gönülden inanan Turhan, o günden beri yenilenebilir kaynaklara dayanan elektrik santralleri tasarlamakta, lisanslamakta ve gerçeklemektedir. İşletmede, üçü kanal tipi HES ve üçü güneş santrali olmak üzere, toplam altı santrali bulunmaktadır. En yeni yatırımı ve aynı zamanda Türkiye’nin sayılı lisanslı güneş enerjisi santrallerinden biri olan Hamal GES, uluslararası prestije sahip Gold Standard sertifikasını almaya hak kazanmıştır. İşletmedeki santrallerinden hariç olmak üzere, YBT Enerji ile jeotermal, rüzgar ve biyokütle santralleri de geliştirmektedir.


Mustafa Herdem

Mustafa Herdem

BAŞKAN YARDIMCISI

Mustafa Herdem
İş Adamı ve Sosyal Girişimci
1979 yılında Kayseri’de esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 2002 yılında Fırat Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üç yıl özel sektörde şantiye şefi olarak görev yaptıktan sonra 2005 yılında aynı sektörde faaliyet göstermek üzere kendi şirketini kurdu. İlk ticari girişimi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra vatani görevini tamamlamak üzere askere gitti. Askerlik sonrasında üç yıl özel sektörde elektrik bölüm yöneticiliği yaptıktan sonra 2011 yılında Türkiye’nin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kulvarında büyük başarılara imza atan Else Enerji’yi kurdu. Else Enerji ile 2019 yılına kadar 275 MW Güneş Enerji Santralinin (GES) anahtar teslim kurulumunu tamamlarken, 17 MW GES yatırımı yaptı. 2019 yılında yeniden yapılanmaya giderek Else Enerji’nin faaliyet alanını yurt dışı solar enerji pazarı olarak belirledi ve aynı yıl çalışanları ile beraber Elseroof Enerji ve Heran Enerji firmalarını kurdu. Bu firmalarla Türkiye solar pazarında EPC, online satış ve enerjide dijitalleşme çalışmalarını yürütmektedir.Halihazırda altı şirketten oluşan şirketler topluluğunu Gumbel Group çatısı altında toplayan Herdem,bahsekonu yapılanmanın yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babası olup, lisanslı yelken sporcusudur.


ÖZLEM EGE POLAT

ÖZLEM EGE POLAT

BAŞKAN YARDIMCISI

Özlem Ege Polat, Ortak, Enerji Hukuku, Şirketler Hukuku ve Birleşme ve Devralma alanında yoğun tecrübeye sahiptir. Kendisi gerek yerli gerek yabancı enerji şirketlerine ve yatırımcılara özellikle enerji mevzuatı konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.  Sağladığı hizmet gerekli yasal belgelerin hazırlanması ve müzakere edilmesini, enerji ticareti anlaşmalarının (EFET sözleşmeleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) hazırlanması ve müzakere edilmesi, gerekli lisanslama prosedürlerinin takibi ve müvekkillerin mahkemeler ve ilgili düzenleyici kurumlar önünde temsilini içerir. Birleşme ve Devralma, Şirketler Hukuku ve Ticaret Hukuku alanlarında farklı sektörlerde faaliyet gösteren müvekkillerimize işlemlerin her aşamasında danışmanlık hizmeti sunmuştur. 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun olan Özlem, 2011'de Köln Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesini almıştır.

Faaliyet Alanları:

  • Şirketler Hukuku, Ticaret Hukuku, Birleşme ve Devralmalar, Enerji Hukuku, Tahkim, Uyuşmazlık Çözümü 

Üyelikler
Istanbul Barosu, 2008

Eğitim

  • Köln Üniversitesi, Ekonomi Hukuku Yüksek Lisansı, 2011
  • İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Lisans Derecesi, 2007
  • Humboldt Universitaet zu Berlin, Hukuk Fakültesi, 2004 – 2005

Yabancı Diller
İngilizce, Almanca, Türkçe


SILA DURAN

SILA DURAN

ÜYE

Sıla Duran, Boğaziçi Üniversitesi -Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimini 2008 yılında tamamlamış olup, aynı yıl Polat Enerji’de yenilenebilir enerji ile iş dünyasına adım atmıştır. İş geliştirme, uluslararası finansman ve karbon piyasaları alanında çalışan Sıla, kariyerine 2012-2016 yılları arasında Enerjisa’da devam etmiştir. Enerji ticareti ve yapısal ürünlerin geliştirilmesi alanlarında çalışırken hem Türkiye hem de bölge ülkelerin enerji piyasaları üzerine uzmanlaşmıştır. 2016 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Sekans Enerji’de karbon azaltım projelerinin geliştirilmesi, karbon azaltım ve yenilenebilir enerji sertifikalarının ticareti üzerine danışmanlık vermektedir. Sıla, yüksek lisansının Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri bölümünde tamamlamıştır.


ORÇUN BAŞLAK

ORÇUN BAŞLAK

ÜYE

Orçun Başlak, fotovoltaik güneş enerjisi odaklı olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojileri alanında 10 yılı aşkın tecrübeye sahip olup, güneş enerjisi teknik danışmanlık hizmetleri sunan Solarian firmasının Kurucu ve Yönetici Ortağıdır. Bugüne kadar çeşitli güneş enerjisi santrali projelerinin teknik değerlendirme ve tasarım süreçlerine katkı sağlayan Orçun, birçok büyük M&A’in teknik detay değerlendirme sürecine de destek vermiş olup, mevcutta Türkiye’deki birçok büyük holdingin güneş enerjisi portföy yönetimine destek vermekte ve komşu ülkelerde güneş enerjisi projeleri geliştirmektedir. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden alan Orçun Oxford Üniversitesi’nde Yazılım ve Sistem Güvenliği üzerine yüksek lisans yapmıştır.

 


GONCA DÜLGER BEDELOĞLU

GONCA DÜLGER BEDELOĞLU

ÜYE

Gonca Dülger Bedeloğlu, Lisans eğitimini Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde %100 İngilizce eğitim alarak 2015 yılında tamamlamıştır. Lisans bitirme tezini,  “Kamu Alanlarında Sürdürülebilir Güneş Enerjisi Santralleri” adı altında tamamlayarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne başarı ile sunmuştur. Yine 2015 yılında yüksek lisans eğitimine Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde başlamış ve devam eden yıllarda Almanya’nın Freiburg kentinde bulunan ve Avrupa’daki en büyük güneş enerjisi araştırma enstitüsü olan Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde FV modül kalibrasyon laboratuvarında 2 yıla yakın araştırmacı olarak çalışmıştır. Almanya’da bulunduğu yıllarda yayınlamış olduğu uluslararası bir makalede çift yönlü FV modüller üzerine test çalışmaları yapmış ve bu alanda proje uygulaması da geliştirmiştir. Yüksek lisans eğitimini ise ‘Fotovoltaik Modüllerin Güç Ölçümü Belirsizliklerinin Analizi’ bitirme tezi ile başarıyla tamamlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra ise Elektrik Elektronik Mühendisi Süleyman Bedeloğlu ile birlikte “ProjeX Enerji Elkt. Müh. San. Ve Tic. Ltd. Şti.”  firmasını kurmuştur. ProjeXsolar markası ile Türkiye’nin bir çok farklı lokasyonunda mikro ve makro ölçekte hem proje geliştirmiş hem de anahtar teslim güneş enerjisi santralleri kurumları yaparak 2017 yılından bu güne 200 MW projelendirme , 50 MW GES kurulumu gerçekleştirmiştir. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan çift yüzlü FV modüller ile otopark projesi geliştirip saha uygulamasını tamamlamıştır. Genç kadın girişimci olmanın yanında Antalya İş Kadınları Derneği Üyesi, (TWRE) ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları’ Akdeniz Bölge temsilcisi ve Solar3GW derneğinin yönetim kurulu üyesidir.

 


CİHAN KIYKAÇ

CİHAN KIYKAÇ

ÜYE

Cihan, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'da 13 yılı aşkın yenilenebilir enerji projeleri geliştirme ve yatırım tecrübesine sahiptir. Büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi projeleri geliştirme, proje yönetimi, varlık yönetimi, finansman tedariki ve enerji sektörü satın almaları başlıca uzmanlık alanları olup, güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarında kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunan RENICOP firmasının yönetici ortağıdır. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden alan Cihan, aynı üniversiteden Ekonomi Yüksek Lisans derecesini de almıştır


ANDUVAP SERVET AKGÜN

ANDUVAP SERVET AKGÜN

ÜYE

İstanbul, Bergen ve St. Gallen'dan dereceleri olan bir enerji ekonomisti olarak Servet, kariyerine 2008'de Avrupa'nın en büyük yenilenebilir enerji şirketi olan Statkraft'da başlama şansını yakaladı. Almanya'nın Düsseldorf kentinde bir sınır ötesi güç tüccarı olarak çalışırken, Avrupa enerji piyasalarını, Fukushima sonrasını, yenilenebilir enerji trendinin patlamasını ve daha bir çok süreci deneyimledi. 2012 yılında Türkiye Statkraft Ticaret Genel Müdürü olarak Türkiye'de enerji ticareti ve ticari iş geliştirmeyi kurmak için atandı. Görevini başarıyla yerine getirdikten sonra, iki ortağı ile beraber 2016 yılında bir şirket yerine tutku haline gelen Pure Energy’yi kurdu. Bu tutku Türkiye'deki ilk tamamen yenilenebilir ve dijital enerji santralini doğurmuş oldu.Servet, Pure Energy için harcadığı zamanın yanı sıra deneyimlerini konferanslar ve atölye çalışmalarında sektördeki meslektaşları, üniversite öğrencileri ve halkla paylaşmaktan hoşlanmaktadır. Aynı zamanda Dünya Enerji Konseyi'nin Gelecek Enerji Liderleri (FEL-100) üyeliği ve Enerji Ticaretçileri Birliği'nin yönetim kurulu üyeliği dışında çeşitli kuruluşlarda danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.İş ve özel hayatı arasında bir denge kurabildiğini düşünen Servet, eşi Janset ile beraber iki kız çocuğu yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

 

 


ÖZGE ÖZEKE

ÖZGE ÖZEKE

GENEL SEKRETER

Özge, 18 yılı aşkın iş tecrübesinde son 10 yılı, önde gelen global araştırma ve danışmanlık firmalarından Frost & Sullivan’da kıdemli danışman ve enerji, çevre ve bina teknolojileri iş biriminde Türkiye takım lideri olarak, öncesinde de reklam, iletişim ve denetim sektörlerinde çeşitli rollerde  faaliyet göstermiştir. Son 1 yıldır danışmanlık ve araştırma hizmetlerine kendi firması olan Oculus Insights bünyesinde devam etmekte, kuruluşundan bu yana da Solar3GW’de  Genel Sekreter olarak görev almaktadır. Proje yöneticisi ve danışman olarak pazar fırsat değerlendirmesi,  pazar açılma stratejisi, rekabet analizi, karşılaştırmalı değerlendirme ve hem yerel hem de global düzeyde ortaklık araştırma ve değerlendirme süreçlerinde kayda değer tecrübe sahibidir. Özge, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji hizmetleri, atıktan enerji, akıllı şebekeler, enerji üretim ve dağıtım, alçak gerilim ürünleri ve jeneratör setleri gibi enerji, çevre ve bina teknolojileri ile ilgili alanlarda çalışmalarda bulunmuş olup, pazar analizi ve değerlendirme raporları da yazmış ve araştırmalarını yapmıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Maliye'den lisans derecesini alan Özge, MBA derecesini ise Bilgi Üniversitesi’nden almıştır.