• Hedefimiz Her Yıl 3 GW GÜNEŞ
VIA Twins Plaza Söğütözü Mahallesi 2177. Sokak No:10 B Blok Daire:114 Çankaya/ANKARA

AKAR ENERJİ

AKAR Enerji ,enerji sektöründeki yeni iş olanaklarını değerlendirmek ve kaliteli, güvenilir tedarikçi ihtiyacını karşılamak amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.

Amaçlarını gerçekleştirmek için ilk üretim lisansını 2010 yılında alarak 2011 yılı içerisinde Koruköy hidroelektrik santralini ülkemiz ekonomisine kazandırarak enerji sektöründeki yerini almıştır.2012 yılında Giresun Gecür Hidroelektrik Santralini devreye alarak ülke ekonomisine hizmet vermektedir. Sahip olduğu iki santral ile ile birlikte yaklaşık olarak 10.000 haneye enerji sağlamaktadır. Enerji üretimin yanı sıra, enerji ticaretinde de aktif rol oynayan Akar Enerji, enerji piyasasındaki etkinliğini arttırmaktadır.

Akar Enerji, enerji sektörünün temelini oluşturan ticari faaliyetlerini, belirlemiş olduğu risk politikası ve uzun vadeli piyasa beklentileri çerçevesinde yürütmektedir. Üretimden son tüketiciye kadar yürüttüğü enerji tedariği, satışı, üretimi faaliyetlerinin tümünü analiz etmekte ve sürekli optimize etmektedir.

Toptan Enerji Ticareti
Akar Enerji, enerji ticareti şirketleriyle de sabit fiyatlı, endekse bağlı ve çeşitli modellerde baz yük, pik yük, özel profilde enerji alış – satış anlaşmaları yapmaktadır.

Enerji Borsası – OTC – Türev Piyasalar
Türkiye’de enerji borsasının, elektrik vadeli işlemler piyasasının ve tezgah üstü piyasaların kurulması için yapılan çalışmalara öncülük eden Akar, enerji piyasalarının daha likit, fiyatların daha saydam ve risklerin daha hesaplanabilir olmasını amaçlamaktadır. Türkiye’de rekabetçi ve doğru işleyen bir enerji piyasasının oluşturulabilmesi için, Akar Enerji mevcut yurtdışı örneklerin araştırılmasına ve yapılan çalışmalara destek vermektedir.

Enerji Üretimi
1-KORUKÖY HEPP 3,1MW gücünde olup yıllık ortalama 15 GWh enerji üretmektedir. İçme suyu projesi olmasından dolayı yılın her günü düzenli olarak çalışmaktadır.
2-GECÜR HEPP 3,227MW gücünde olup 05.08 2013 tarihinden beri çalışmaktadır. İşletmeye geçtiğinden beri üretimi ortalama olarak 8.5-9 GWh olarak gerçekleşmektedir.